1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır

Klavyede TL İşareti (Simgesi) (₺) Nasıl Yapılır?

Klavyede TL İşareti (Simgesi) (₺) Nasıl Yapılır?
0
Türk lirasında ki sıfırlardan kurtulmak için “Yeni Türk Lirası” ismi ile kısaltması YTL olan para birimi 1 yıl boyunca başında Yeni ibaresi ile halkın alışması için kullanıldı. Bununla birlikte yeni para birimine simge bulunması kararlaştırılmıştır.

TL işareti Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından (TCMB ) 8 Eylül 2011 düzenlenen bir yarışmayla tasarımı belirlenmiştir ve bu kararı 1 Mart 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından halka duyurulmuştur.

Çeşitli simgeler arasında şuan ki simge birinci gelmiştir. Türk lirasının anlaşılabilir, özgün, estetik, akılda kalıcı olmasını temsil edebilecek bir simge tercih edilmiştir. TL işareti yeni simgesiyle beraber Türk lirasına kazandırılan itibarı daha da artırmak ve dünyada bilinirliğini artırmak için en uygun simge yarışmada seçilmiştir.

TL simgesi belirlenirken, Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin iki belir özelliğini güven ve istikrar kavramlarını ön plana çıkartılmıştır. Simgenin gemi çapasına benzetilmesi ise Türk lirasının kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurgulamak istenmiştir.

Paralel çizgilerin ise yukarı eğilimli olması, Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerine bir gönderme yapılmıştır. TL simgesi ilk olarak marketlerde kullanılmaya başlanmış.

TL simgesi toplam 8.362 tasarım arasında seçilmiştir bu yeni simgeyi Tülay Lale tasarlamıştır. TL işareti kullanım şekli, Rakamın ya da parasal miktarın solunda olacak şekilde ve boşluk bırakılmadan kullanılması kuralı TCMB tarafından açıklanmıştır.

TL işareti yazışmalarımızda, muhasebeye dair işlemlerde, uygulama gerçekleştirilen programlarda ve Ofis programlarında hızlı, pratik şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun içinde TL simgesi kısayollarını bilmemiz gereklidir.

Para biriminin uluslararası üç harfli standart kullanımı , (ISO standardı ISO 4217) TRY şeklindedir.

TL Simgesi Bilgisayara Kurulumu Nasıl Yapılır?

Şuan hali hazırda bilgisayarlarınız eğer güncelse her hangi bir kurulum yapmanıza gerek yok, fakat kurulum mevcut değilse simgenin doğru bir şekilde görüntülenmesi ve kullanabilmeniz için indirmeniz gerekmektedir.

Güncel olmayan Bilgisayarla da ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sitesinden size uygun olan işletim sistemini seçtikten sonra, TL simgesini içeren yazı tipini indirip, kurarak simgeyi kısa yol tuşlarıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sitesinden TL işaretini resim formatında da indirebilirsiniz.

TL Simgesi Klavyede Nasıl Yapılır?

TL işareti kısa yol tuşları ile basit bir şekilde kullanabilirsiniz kısa yol tuşları: Windows için “Alt gr + T” tuş kombinasyonuyla kullanabilirsiniz. Mac PC’ler için ise “Alt + T” tuşlarını kullanmanız yeterlidir.

Android Ve IOS Cihaz Klavyelerinde TL Simgesi Nasıl Kullanılır?

Mobil kullanıcılar için klavyelerde hali hazırda TL simgesi bulunmamaktadır (Bazı özel uygulamalarda mevcut). Mobil için kullanmak istiyorsanız TL simgesini buradan kopyalayarak kullanmaya başlayabilirsiniz: “ ₺ ”. Ya da TCMB sitesinde yer alan mobil için TL simgesi bölümünden TL işaretini edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir