1. Anasayfa
  2. Yazılım

Web Sitesi Kurulumunda Kriterler Nedir

Web Sitesi Kurulumunda Kriterler Nedir
0

Gelişen teknoloji sayesinde özellikle de internet’in insan yaşamına girmesi sonucu web dünyasına giriş yapılmıştır. Birçok web sitesi kurulmuş ve halka açık bir halde hizmete sunulmuştur. Bu sitelerin bazıları para kazanmak amacıyla kurulurken bazıları ise bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur. Fakat yukarıda belirtilen iki farklı siteyi tek çatı altında toplayan unsur ise kriterlerdir. Şimdi hep birlikte web sitesi kurulumundaki gereken kriterlere göz atalım.

  1. Web Sitesinin Amacı

Her şey bir kenara öncelik olarak yapılacak olan web sitesinin bir amacı olması gerekmektedir. Yapılan sitenin hangi amaçlara hizmet edeceğini belirlemek ve bu amaç üzerinde çalışmak site kurucusunun en önemli görevidir ve ilk yapması gereken sorumluluğudur.

  1. Web Sitesinin Taslağı

Kullanıcıların dikkatini yapılan siteye çekmek için iyi bir taslak üzerine kurulu olmak zorundadır. Yukarıdaki maddeden farkı ise sitenin görsel içerik sunmasıdır. İyi bir görsel içerik kullanıcıyı yormayacağı gibi kullanıcının sitenize bağımlı kalmasına da olanak sağlayabilir. Böylelikle yapmış olduğunuz web sitesi kullanıcıların beğenisini üzerine çeker.

  1. İyi Bir Site İsmi

Belirlemiş olduğunuz sitenin belki de en önemli kriteridir site ismi. Kurmuş olduğunuz site ile alakalı bir isim belirlemezseniz ya da zor isimler belirlerseniz bu hamleniz kullanıcının sitenize giriş yapmasını engelleyecektir. Böylelikle web sitesi projeniz başlamadan bitecektir.

  1. İyi Bir Domain İsmi

Domain bizim internetteki kimlik numaramızdır. Web sitelerinin de kendi ait bir kimlik numaraları vardır.(google.com, yazkazan.net gibi) Bu isim basit bir kriter gibi gözükse de aslında en zor kriterdir. Çünkü iyi bir site ismi bulmak zor bir iştir. Eğer ki sitenize iyi bir isim bulursanız ve yapmış olduğunuz site ile alakalı yani sitenin amacıyla alakalı bir isim bulursanız bu kullanıcıların dikkatini üzerinize çekecektir.

  1. Site İçi İletişim

İnternet’e girdiniz ve site kur yazdınız. Karşınıza birden fazla içerik sunan site isimleri geldi. Herhangi birisine girdiniz ve site içerisinde bir iletişim formu gördünüz. Bu iletişim formları site yapımcısı veya yapımcıları ile iletişim kurmanıza olanak sağlar. Sizde sitenize bir iletişim formu ekleyerek sitenizi daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların paylaşmış olduğunuz bilgiler için sizinle iletişime geçip sizden bilgi alabilirler.

  1. Kullanıcı İşlemleri

İnternet üzerinden girmiş olduğunuz birçok sitede kullanıcı girişi ve kullanıcı kayıt formu görüyorsunuz. İşte bu iki form bir sitenin olmazsa olmazlarındandır. Eklemiş olduğunuz bu iki form sayesinde kullanıcılar sitenizin devamlı müşterisi haline gelebilir ve bu size iyi bir gelir getirebilir.

Sonuç olarak bir web sitesi kurmak için birden fazla kritere ihtiyaç duyulmaktadır. Yukarıda belirtilenler halinde veri tabanı gibi birçok içerik de mevcuttur. Sizde yukarıda belirtilen kriterlere uyduğunuz vakit muhteşem işler başarabilirsiniz. Kim bilir belki geleceğin web tasarımcısı sizsinizdir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir