1. Anasayfa
  2. Kredi

Kara liste sorgulama 2019

Kara liste sorgulama 2019
0

Bireyler ve firmalar için, ekonomik açıdan düşebilecekleri en kötü durum, kara liste grubuna dâhil olmalarıdır. Kara listeye girmek ( halk dili tabiri ile bankalardan kırmızı kalem yemek ), bankalar tarafından istenmeyen müşteri kategorisine alınmak anlamına gelir. Bankalardan aldığınız her hangi bir finansal destek ürününün ( kredi kartı veya kredi ) borcunu 2 ay boyunca ödemediğiniz takdirde, yasal takip sürecine girersiniz. Yasal takip süreci “ kara listeye hoş geldin “ sürecidir. Bu listeye girdiğiniz andan itibaren, borcunuzu ödeseniz bile 5 sene boyunca bankalar ile çalışamazsınız. Kara liste sorgulama 2019 yılında farklı yollardan yapılabilmektedir.

Kara Liste Sorgulama Yolları

Kara listede olup olmadığınızı sorgulamanın 3 farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerin tamamı ücretlidir. Çeşitli internet sitelerinde ücretsiz kara liste sorgulama şeklinde reklamlara görürseniz, bunlara itibar etmeyiniz. Birinci yöntem Findeks ile sorgulama yapmaktadır. Findeks web sitesinden üyelik paketlerini inceleyebilir ve size uygun paketi satın alarak sorgulama yapabilirsiniz. İkinci yöntem ise GSM operatörleri aracılığı ile sorgulama yapmaktır. 9 TL ücret karşılığında Türk Telekom ve Türkcell operatörleri ile bu işlemi SMS ile yapabilirsiniz.  Hizmet detaylarına ve ücret bilgilerine ilgili web sitelerinden erişebilirsiniz. Son yöntem ise bankaların internet şubeleridir. Birçok bankanın internet veya mobil şubesinden yine ücreti karşılığında kredi notunuzu sorgulayabilir ve kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca merkez bankasından da bu sorgulamayı yapabilirsiniz.

Kara Liste Sorgulama Ücreti

Bu konuda tek yetkili olan Findeks web sitesinden – www.findeks.com.tr – bireysel üyelik paketlerinden birini satın alıp sorgulama yapabilirsiniz. Aylık 12 adet sorgulama yapabileceğiniz klasik bireysel üyelik paketini 5,5 TL + KDV karşılığında satın alabilirsiniz. Türk Telekom veya Türkcell aracılığı ile kara liste sorgulaması yapmak isterseniz, 9 TL SMS ücreti ödemek zorundasınız. Bankaların internet şubeleri veya mobil uygulamaları ile kara liste sorgulaması yapmak istediğiniz zaman 9 ila 15 TL arasında ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bankaların sorgulama hizmet ücreti, bankaya göre değişkenlik göstermektedir. üGüncel Ücret detaylarını bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir