1. Anasayfa
  2. Kredi

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar
0

1995 yılında kurulan KKB – Kredi Kayıt Bürosu – tüm Türk vatandaşlarının kredi notunu tutan ve bu verileri bir havuzda biriktirip, bankalar ile paylaşan bir sistem oluşturmuştur. Bu sisteme göre, herkesin bir kredi notu olacak ve bankalar bu kredi notuna göre, kişiler ve firmalar üzerinde değerlendirme yapacaktır. Kredi notu düşük olan kişiler, bankalar nezdinde değerli müşteri grubunda değildir. Hiçbir banka, kredi notu düşük olan müşteri ile çalışmak istemez. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2018 yılında hiç yoktur. Çünkü bu değerlendirme tek bir havuzdan yapıldığı için, A bankasının müşteri değerlendirmesi ne ise, B bankasının da değerlendirmesi aynıdır.

Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Önemi

Bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman, ilk değerlendirmeye aldıkları ölçüt, kredi notunuzdur. Kredi notu, risk gruplarını oluşturur. Çok riskli – az riskli – orta riskli – iyi – çok iyi şeklinde 5 risk grubu bulunmaktadır. Çok riskli grubunda olanlar kesinlikle teminat veya sağlam bir kefil göstermeden hiç bir bankadan kredi alamaz. Az riskli ve orta riskli grupta olan kişiler bankanın inisiyatifindedir. Bankalar, bu kişilerden ipotek veya maddi teminat göstermelerini talep edebilir. İyi ve çok iyi risk grubunda olanlar ise, her zaman bankaların baş tacıdır. Bankanın öngördüğü limitler dâhilinde kredilerini istedikleri zaman kullanabilirler. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar derken, çok riskli grupta olanları kastediyoruz.

Düşük Kredi Notuna Sahip Olanlara İpotekli Kredi

Bankaların çok ilginç “ kişi değerlendirme “ kıstasları bulunur. Örneğin kredi notunuz çok riskli grupta ise ve kredi kullanmak istediğinizde, sahip olduğunuz bir gayrimenkulü bankaya ipotek gösterdiğiniz zaman, istediğiniz bankadan kredi kullanabilirsiniz. İşte o zaman, banka kredi notunuza bakmadan size kredi verir. Çünkü siz o borcu ödemezseniz bile, banka sizden borcunu fazlasıyla tahsil edebilecek bir ipoteğe sahip olacaktır. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar konusunda arayış içinde olanlara tavsiyemiz, varsa bir gayrimenkul veya mevduat teminatı göstererek kredi başvurunuzu yapmanızdır. Bu imkanlara sahip değilseniz, kredi notu çok iyi olan bir kefil ile şansınızı deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir