1. Anasayfa
  2. Kredi

Kredi Notunda Riskli Rakamlar

Kredi Notunda Riskli Rakamlar
0

Türkiye’de kredi almak için dikkat edilen en büyük unsurlardan bir tanesi kredi notudur. Kredi notu düşükse, kredi almak için yapılan başvurular olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi notunda belirli riskli rakamlar mevcuttur. Genel olarak Türkiye’de kredi notları 900 ve 1900 arasında puanlanır. Kredi notu 900’ün altında olduğu zamanlarda, kredi çekmek ve kredi kartı almak zordur. Bankalar genellikle bu puanlara sahip kişilerin başvurularını reddederler.

Kredi almak isteyen kişilerin, kredi notuna dikkat etmeleri gerekir. Eğer kredi notu düşükse, kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunun yükselmesi beklenmelidir.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Geçtiğimiz yıllarda kredi notunu sadece banka kuruluşları ve finanslar kuruluşlar öğrenebiliyordu. Kredi Kayıt Bürosu artık kredi notunu isteyen herkes ile paylaşıyor. Basit bir üyelik formu gönderdikten sonra dakikalar içerisinde kredi notunu öğrenmek mümkün. Eğer önceden zamanında ödenmemiş borçlar mevcutsa ya da asgari tutarın altında ödenmiş borçlar mevcutsa, kredi puanı oldukça düşük olabilir. Kredi notunu öğrendikten sonra risk grubu altında olup olunmadığını öğrenmek mümkündür. Bu noktada kredi notundaki riskli rakamlar yer almaktadır.

Kredi Notunda Riskli Rakamlar Nedir?

Kredi notunda belirli riskli rakamlar mevcuttur. Bunlar genellikle belirli aralıklardan oluşur. Bu puan aralıklarından bakılarak, riski grubunda olup olunmadığı öğrenilebilir.

0-500 Puan Aralığı:

Kredi puanı eğer 0 ile 500 puan aralığındaysa, hiçbir banka kredi vermeyecektir. Hatta bu puan aralığında kredi kartı almak bile çok zordur.

500-800 Puan Aralığı:

Bu puan aralığı da riskli grupta yer almaktadır. Bu puan aralığındaki kredi notuna sahip kişilerin yüksek miktarda kredi alabilmesi zordur. Aynı zamanda bu puan aralığında kredi notuna sahip kişilerin, kredi kartı limitleri oldukça düşük tutulmaktadır.

800-1100 Puan Aralığı:

Bu puan aralığında kredi notuna sahip bireyler düşük risk grubunda sayılmaktadır. İstenilen miktarda kredi alabilseler de bankalar tarafından detaylıca incelenirler. Genellikle kredi başvuru sonuçları hemen açıklanmaz.

1100 ve Üzeri:

Bu puan aralığında kredi notuna sahip kişiler, istediği miktarda krediyi kolaylıkla alabilirler. Genellikle kredi kartı limitleri oldukça yüksektir. Risk grubu değildir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir