1. Anasayfa
  2. Kredi

İlk kez kredi kartı kullanacaklara tavsiyeler

İlk kez kredi kartı kullanacaklara tavsiyeler
0

Kredi kartları günümüz şartlarında en sık kullandığımız ve en çok ihtiyaç duyduğumuz ödeme aracımızdır. Kredi kartı kullanmanın avantajlarının yanı sıra, elbette dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajları yaşamamak için, ilk kez kredi kartı kullanacaklara tavsiyeler listemizin başında, limit kontrol sistemi gelmektedir. Cebinizdeki kredi kartının kendi paranız olmadığını bilip, ona göre kontrollü harcama yaparsanız hiçbir problem yaşamazsanız. Aksine, hayatınızı kolaylaştırır ve sizi sosyalleştirir. Ancak limit kontrol sistemi dışına çıkıp, kontrolsüz harcama yaptığınız takdirde ipin ucunu bir daha asla yakalayamazsınız. Harcadığınız her kuruşun borç olduğunu ve 30 gün içerisinde faizi ile beraber ödenmesi gerektiğini unutmayınız.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Cebinizde kesinlikle ihtiyaç fazlası kredi kartı bulundurmayınız. Aylık gelirinizin en fazla 3 kat fazlası limite sahip kredi kartı kullanmalısınız. Bankanız tarafınızda talep dışında yüksek limitli kredi kartı sağlansa bile kabul etmeyiniz. Çünkü cebinizde olmayan parayı harcamış olursunuz. Aylık harcamalarınızı ve ay sonunda ne kadar ödemeniz gerektiğini mutlaka çok iyi hesaplayınız. Çok fazla taksitli alışveriş yapmayınız. Aylık 50 lira taksitli 5 alışveriş yaptığınızda, ay sonu ödemeniz 250 lira olacaktır. Küçük taksit tutarları göze batmasa da, bu miktarlar toplandığı zaman ay sonu hesap özeti ödemesinde zorlanabilirsiniz.

Kredi Kartı Güvenliği

Son Danıştay kararına göre, kredi kartı sahipleri, yapılan istek dışı harcamalardan bile sorumlu tutulmaktadır. Bankalar bu konuda hiçbir sorumluluk almamaktadır. Yani, bilginiz haricinde kredi kartınızdan harcama yapıldığı takdirde, bunun sorumlusu siz oluyorsunuz. O yüzden özellikle internet alışverişlerinizde sanal kart kullanmayı tercih etmelisiniz. Kredi kartı bilgilerinizi ve şifrenizi sosyal medya, web siteler, forumlar ve tartışma platformlarında paylaşmayınız. SSL güvenlik sertifikası olmayan ve daha önce duymadığınız bilinmeyen alışveriş sitelerinde kredi kartı kullanmayınız. Kredi kartınıza ait bankanın müşteri hizmetleri numarası her zaman cep telefonunuzda kayıtlı olsun. Her hangi bir olumuz durumda ( çalınma – kaybolma ), derhal müşteri hizmetlerini arayıp kredi kartınızı kullanıma kapatınız. Özellikle kör noktaya sahip ve kart kopyalamaya müsait ATM cihazlarından para çekerken çok dikkat ediniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir