1. Anasayfa
  2. Kredi

Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi Notu Nasıl Artar?
0

Kredi almak için ön önemli noktalardan birisi kredi notudur. Kredi notu düşükse, kredi çekmek için bankalara yapılan başvurular reddedilecektir ya da kredi kartı limitleri düşük olacaktır. Acil para ihtiyacı bulunan durumlarda veya araba, ev alımı gibi yüksek miktarlarda nakit gereken durumlarda kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmemektedir. Genellikle bu kişilerin kredi notu 900 puanın altındadır. Bankalar için, kredi notu 900 puanın altında olan kişiler risk grubundadır. Kolay ve hızlı bir şekilde kredi alabilmek için, kredi notunun 1200’ün üzerinde olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin, kolay ve rahat kredi alabilmesi için kredi notunu yükseltmeleri gerekir.

Kredi Notu Hemen Yükselir Mi?

Bankaların çeşitli avantajlarından yararlanmak için gerekli olan kredi notu zamanla yükselmektedir. Anlık olarak kredi notunu yükseltmek mümkün değildir.

Kredi notunun yükselmesi için şunlar uygulanabilir;

  • Öncelikle borçların asgari miktarı değil, borç miktarı tutarınca ödeme yapılmalıdır.
  • Limiti yüksek kredi kartlarının borç miktarı da fazla olacaktır. Bunun için daha düşük limitli kredi kartları kullanılabilir.
  • Kredi kartı kullanılarak düzenli ödenen faturalar, kredi notunun yükselmesinde etkili olmaktadır.
  • Mevcut olan kredilerin taksitleri kesinlikle zamanında ödenmelidir. Zamanında ödenen taksitler, kredi notunun yükselmesinde oldukça etkili olmaktadır.
  • Takibe alınmış kredilerin taksitlerinin zamanında ödenmesi veya takibe alınmış kredilerin borçlarının kapatılması kredi puanını olumlu olarak etkileyecektir.
  • Genellikle kart kullanımının artması ve borçların zamanında ödenmesi ile kredi notunun yükselmesi hızlanabilir. Bunun için en ufak ihtiyaçta bile kredi kartı kullanılabilir. Tabi ki buradaki en önemli nokta kredi kartı borcunun zamanında ve borç miktarınca ödenmesidir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek için bankalardan bilgi almak mümkündür. Bankaların şubelerinden veya internet bankacılığından kredi notu öğrenilebilir. Bankalar dışında KKB’ye bağlı Findeks internet sitesinden kredi notu öğrenilebilir. Kredi notunu öğrenmek için öncelikle siteye üye olunmalıdır. Findeks’e üye olurken basit bir form doldurulması yeterlidir. Üyelik tamamlandıktan sonra belirli bir miktar ücret karşılığında kredi notunu öğrenmek mümkün! Eğer istenilirse risk raporu da öğrenilebilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir