1. Anasayfa
  2. Kredi

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?
0

Anlaşmalı bankalar arasında oluşturulan veri tabanı sayesinde müşteri bilgilerini içeren ve belli bir algoritma ile puanlama sistemine çevrilmesine kredi notu denir..

1995 yılında ülkemizin önde gelen 9 bankası tarafından kurulan Türkiye’nin tek kredi bürosu Kredi Kayıt Bürosu (KKB)dur. Veriler burada toplanır ve her banka bu hareketliliği bu sistemle takip etmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenebilmek için Hesapkurdu.com aracılığı ile bilgilenebilirsiniz. Kredi notunuz bankalardaki finansal hareketlilikle sizi kredi talebiniz konusunda şekillendirmektedir.

Kredi Çekebilmem İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Ülkemizde kredi notu 1 ile başlayan ve 1900’e kadar devam eden bir hesaplama sistemi ile değerlendirilmektedir.

  • 0-699 En riskli;

Kredi notu en düşük olan kişilerdir. Kredi alması imkânsızdır. Çünkü bu kişiler evvelce almış oldukları kredi borçlarını ödememiş ya da aksatarak yani gecikmeli olarak ödemişlerdir. Güven duyulmayan kişiler olarak görülmektedir.

  • 700- 1099 Orta riskli;

Bu kişiler kredi talep ettiklerinde ya ipotek göstermeleri ya da güvenilir kefil göstermeleri gerekmektedir. Çünkü bunların da geriye dönük olarak ödemelerinde aksamalar yaşanmıştır.

  • 1100- 1499 Az riskli;

Bu gruba dâhil olan kişiler az riskli olarak kabul edilir. Yüksek miktarlar olmasa da belli miktarlarda kredi talebi kabul edilir.

  • 1500- 1699 İyi;

Bankaların kefil talep etmeden rahatlıkla kredi verebilecekleri kişilerdir. Güvenilen kişilerin puanları bu aralıktadır ve geçmişte ödemelerini doğru ve aksatmadan yapmıştır anlamına gelmektedir.

  • 1700- 1900 Risksiz;

Bu grup en güvenilen ve risk taşımayan kişilerdir. Evvelce çektikleri tüm kredileri aksatmadan ödemiştir. Yüksek limitlerde dahi kredi çekebilirler anlamı taşımaktadır.

Tüm bu puanlamaların karşılığında hangi gruba girdiğinizi öğrenebilir, ne kadar kredi talep edebileceğiniz konusunda karar verebilirsiniz.

En uygun olan ihtiyaç kredisi faiz oranı 10.000 TL için 48 ay vade ile kredi talep etmektir. Şayet daha fazla krediye ihtiyacınız varsa o zaman geri ödemelerdeki faiz oranları artacaktır.

Sonuç olarak kredi çekildiğinde aksatmadan ödemelerin yapılması gerekmektedir veya aksi bir durumda banka yetkilileri ile konuşarak mağduriyetinizi bildirerek yapılandırma sistemi ile vadeyi uzatabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir