1. Anasayfa
  2. Kredi

Kredi Skorunu Arttırmanın Basit Yolları

Kredi Skorunu Arttırmanın Basit Yolları
0

Ülkemizde çoğu kişi, kimi zaman genel ihtiyaçlar için, kimi zamansa acil nakit ihtiyaçları için kredi başvurusu yapmaktadır. Özellikle düşük faizli kredi kampanyaları olduğunda, günde binlerce kredi başvurusu yapılmaktadır. Tabi ki bu kredi başvurularının hepsinin olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Bankalar, kredi verecekleri kişileri oldukça detaylı şekilde analiz etmektedir. Bu analizlerin içerisindeki en önemli noktalardan birisi de kredi notudur. Kredi notu düşük olan birinin bankalardan kredi alması çok zordur. Kredi alsa bile yüksek miktarda alması mümkün değildir.

Daha rahat ve daha büyük miktarlarda kredi çekmek isteyen bir kişinin öncelikle kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Kredi notunun yükselmesi için bazı taktikler uygulanabilir. Bu taktikler aslında bazı yanlış alışkanlıkların düzeltilmesi, daha düzenli bir ödeme planı, zamanında ve doğru ödeme teknikleri gibi düşünülebilir.

Kredi Skorunu Arttırmak İçin Bazı Basit Yöntemler Şunlardır;

  • Sahip olunan bütün kredi kartlarının borçları en yakın sürede kapatılmalıdır. Asgari ödeme tutarı ödeniyorsa, bu alışkanlıktan hemen vazgeçilmelidir.
  • Kredi ödemeleri zamanında ve eksiksiz yapılmalıdır. Borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi alması her zaman daha kolaydır. Bankalar, kredi taksitlerini düzenli ödeyen kişilere daha olumlu yaklaşmaktadır.
  • Kredi kartı limitlerinin düşürülmesi önemlidir. Bu durum kişileri anlamsız harcamalardan kurtaracaktır ve kredi notunu uzun vadede olumlu etkileyecektir.
  • Her ihtiyaç için kredi başvurusu yapılması doğru değildir. Kredi başvuruları uzun aralıklarla yapılmalıdır. Sürekli kredi başvurusu yapılması, kredi başvurusunun kabul edilmesini zorlaştıracaktır.
  • İstikrarlı bir finansal hayat sürdürülmelidir. En basit fatura bile zamanında ödenmeli, hiçbir kuruma en ufak bir borç bırakılmamalıdır.

Eğer bu yöntemler uygulanıyor ve hala olumlu sonuçlar elde edilemiyorsa, finansal bir danışman ile konuşulmalıdır.

Bankalar Kredi Başvurularında Nelere Dikkat Ederler?

Bankalar kredi başvurularında, başvuran kişilerin ödemelerini sıkı bir takibe alırlar. Daha önce aksatılmış ödemeleri olup olmadığını, mevcut hesap ve borç durumunu kontrol ederler. Kredi kartlarının kullanım sıklığını, kredi kartı borçlarının zamanında ödenip ödenmediğini, kredi kartı borçlarının hangi miktarda ödendiği gibi durumları dikkatlice raporlarlar. Eğer kredi notu düşükse, gerçekten düzenli bir finansal hayata sahip olunmalıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir