1. Anasayfa
  2. Kredi

Bankalardan Kredi Çekebilmek İçin Genel Şartlar

Bankalardan Kredi Çekebilmek İçin Genel Şartlar
0

Kredi başvurusu yapıldığında kesin olarak kabul edilir ya da kesin olarak reddedilir demek mümkün değildir. Kredilerin kimlere verilip verilmeyeceğine bankalar karar vermektedir. A bankasından reddedilen bir kişi B bankasından kredi için onay alabilir. Durum bu şekilde olduğu için kesin bir kanıya varmak mümkün olmasa da bankaların genel olarak aradığı belirli şartlar mevcuttur.

Bankaların Kredi Vermek İçin Aradığı Genel Şartlar;

Kredi Notu:

Kredi almak istendiğinde ilk başta kredi notuna bakılmaktadır. Eğer kredi notu yüksek değilse yüksek miktarlarda kredi çekilmesi mümkün değildir. Kredi notu eğer çok düşükse bankalar hiçbir şekilde kredi vermeyecektir. Kredi notu 700 ile 1500 arasında kötü, 1500 ile 1700 arasında iyi, 1700’ün üzerinde ise çok iyi sayılmaktadır. Borçların zamanında ödenmemesi, borçların eksik ödenmesi ve borçların asgari tutarın altında ödenmesi durumunda kredi notunda düşüklük meydana gelebilir. Borçların düzenli ve uygun ödenmesi de kredi notunu yükseltebilir.

Borçlar:

Eğer hali hazırda ödenmemiş bir borcunuz varsa, bankalar kredi için onay vermeyecektir. Bu sebepten dolayı borç ödemelerinin geciktirilmemesi ve zamanında yatırılması gerekmektedir. Zamanında yatırılmayan borçlar hem kredi notunu etkileyecek hem de kredi başvuru sürecini olumsuz etkileyecektir.

Ödemelerin Zamanında Yapılması:

Kredi başvurusunda bulunulduğunda, bankalar kişileri detaylıca incelemektedir. Daha öncesinde ödenmemiş ya da zamanında yatırılmamış borçların kontrolü yapılmaktadır. Eğer daha öncesinde aksatılan borç ödemeleri mevcutsa, kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için, kredi kartlarının asgari ödeme tutarları ve son ödeme zamanlarına dikkat edilmelidir. Asgari ödeme tutarında veya asgari ödeme tutarının üstünde yatırılan borçlar hem kredi notunu yükseltecek hem de kredi başvurusunda olumsuzluk yaratmayacaktır.

Sigorta Süresi:

Bankalar sigorta sürelerine oldukça önem vermektedir. İş yerinde 6 aydan daha az miktarda sigortalı olarak çalışıldıysa, kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. Eğer acil kredi ihtiyacı mevcutsa, daha önce 6 aydan fazla çalışılan şirket bankaya örnek gösterilebilir. Bir başka yöntem ise maaş alınan şubeden kredi başvurusu yapmak olabilir. Maaş aldığınız şube kredi başvurunuzu daha kolay onaylayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir