1. Anasayfa
  2. Kredi

Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?

Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?
0

Banka kredileri, nakit sıkıntısının yaşandığı ya da acil para ihtiyacının olduğunu dönemlerde oldukça önemli bir seçenektir. Bankaların, kendi içlerindeki rekabetten dolayı kredi verme koşulları oldukça rahatlamıştır. İhtiyaç kredisi gibi daha düşük miktarlardaki kredileri dakikalar içinde almak mümkündür. Daha yüksek miktarlardaki kredilerde ise maaş durumu ve sigortalılık durumu gibi çeşitli nedenler daha büyük önem taşımaktadır. Eğer bankalar başvuruyu reddediyorsa bunun için sebep gösterirler. Kredi başvurusunun reddedilmesinin en büyük sebeplerinden biri de sigortalılık durumu olabilir.

Kredi Alabilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gereklidir?

Bu konu çalışma durumu ile karıştırılmaması gereken bir konudur. Önemli olan sigortalı olarak çalışılmasıdır. Genellikle bankalar, 6 ay civarında sigortalı olarak çalışmış kişilere kredi olanağı sağlamaktadır. Yani Ocak ayında çalışmaya başlamış bir kişinin Haziran ayında başvuru yapması daha uygundur.

Kredi Şartları Her Banka İçin Aynı Mı?

Kredi şartları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Kredi çekerken istenen kredi masrafları da her bankada değişiklik göstermektedir.

Kredi puanı bazı bankalar için temel değerlendirme etkenidir. Bir banka, 2 veya 3 aylık sigortalı bir çalışana kolayca kredi verebilir. Fakat diğer bir banka, 5 aylık bir çalışana kredi vermeyebilir. Bunun sebebi, çalışan kişinin kredi notuyla alakalıdır. Eğer daha önceden kredi kartı taksitleri zamanında ödenmişse ve kredi kartı borçları asgari tutarın üstünde ödendiyse o kişinin kredi puanı yüksek olmaktadır. Eğer tam tersi durumlar meydana gelmişse o kişinin kredi notu düşük olmaktadır.

Alınan Maaş Miktarı Krediyi Etkiler Mi?

Bankalar kredi verecekleri kişiyi detaylıca incelemektedir. Bu incelemenin sonunda istenilen miktarda veya bankanın belirlediği miktarda kredi çekmek mümkündür. Alınan maaş miktarı, istenilen kredi miktarının kabulü noktasında oldukça önem arz etmektedir. Bankalar maaş miktarına göre basit bir hesap yapmaktadır. 3000 TL maaş alan bir çalışan düşünüldüğünde, çalışanın aylık 2000 TL kredi ödemesi mümkün değildir. Fakat aynı çalışan ayda 500 TL krediyi rahatlıkla ödeyebilir. Bankalar aynı bu şekilde bir değerlendirme yapıp, kredi isteyen kişinin aylık ne kadar kredi ödeyebileceğini hesaplamaktadırlar. Bu hesaplamanın sonucunda ise kredi miktarına karar verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir