1. Anasayfa
  2. Kredi

Bankalardan Kredi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?

Bankalardan Kredi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?
0

Günlük yaşantıda bireyler zaman zaman maddi açıdan zorlanarak kredi çekmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de bankalar kredi kullanımını daha cazip hale getirmek için adeta yarışmaktadır. Ancak bankalardan kredi çekebilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan en önemli olanı kredi çekecek olan kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı hatta çalışmakta olduğu işinde ne kadar süredir çalışıyor olduğu konusudur.

Çalışma konusu ise resmi bir iş yerinden sosyal güvence içinde ve primlerinin aksatılmadan ödeniyor olması gibi kıstasların kriter olarak alınması ile uygulanmaktadır.

Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankadan ihtiyaç kredisi talep edebilmek için, halen çalışmakta oldukları iş yerinde en az 4 ay ile 6 ay arasında çalışıyor olmak gerekmektedir. Bu kriterler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Örneğin ocak ayında işe başlayan ve primleri yatan bir birey haziran ayında kredi için müracaat edebilir.

Kredi Çekme Sırasında Her Bankada Şartlar Aynı Mıdır?

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler farklı şartlarla karşılaşmaktadır.

  • İhtiyaç kredisi faiz oranlarının farklı olması,
  • Kaç aydır çalışıyor olması konusunda farklı süreler kriter alınması, (Örneğin 4 aydan beri çalışan kişiye kredi vermeyen bir banka varken, 2 aylık bir çalışana kredi veren bankalar da olmaktadır.)
  • Talep edilen kredinin miktarının geliri ile orantılı olması,
  • Kredi notunun yüksek olması,
  • Primlerinin düzenli yatması, gibi nedenleri sayabiliriz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların kredi talebinde bulunan kişilerin geçmiş kredi borçlarını ödeme alışkanlıklarının puanlandırılmasıdır. Yani geçmiş kredi borçlarını zamanında aksatmadan ödeyip ödemediği konusu o kişinin kredi notunun düşük ya da yüksek olmasına nedendir.

6 Aydır Sigortalı Olan Herkes Kredi Alabilir Mi?

6 ay bazı bankalar için kriter olarak kabul edilse de her 6 ayını dolduran çalışana kredi verilmeyebilir. Böyle durumlarda kredi notu baz alınır.

Gelir Miktarı Krediyi Etkiler Mİ?

Evet etkiler. Talep edilecek olan kredi miktarı geliri ile doğru orantılı olmalıdır. Aksi takdirde taksitlerin ödenmesi kişiyi zorlayacağından ödemelerde aksamalar görülebilir. Dolayısı ile kredi notunu da olumsuz etkileyeceğinden bu kriterler hem banka için hem de kredi talep eden kişi için mağduriyeti ortadan kaldırmaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir