1. Anasayfa
  2. Genel

Kulağın Yapısı Nasıldır ve Kulağın Kısımları

Kulağın Yapısı Nasıldır ve Kulağın Kısımları
0

Kulak işitme ve denge organıdır. Cisimlerin titreştirilmesiyle oluşan belli frekanslar arasındaki ses dalgalarını algılar ve vücudun dengesini sağlar. İnsan kulağı 3 kısımdan oluşmaktadır.

1. Dış Kulak

Dış kulak, kulak kepçesi ve işitme kanalı (kulak yolu)ndan oluşur. İşitme kanalının iç kısmındaki ucunda kulak zarı bulunur. Kulak kepçesi kıkırdaktan yapılmıştır ve kıvrımlı bir şekle sahiptir. Bu kıvrımlarla topladığı sesi kulak yoluna iletir. Kulak yolu sarı renkli bir sıvı salgılar. Kulak kiri olarak bilinen bu sıvı kulak zarını nemli ve yumuşak tutar. Ayrıca havayla gelen toz zerreciklerini, yabancı maddeleri ve mikropları tutar. Kulak zarı kulak yoluyla orta kulağı birbirine bağlar. İnce ve esnek bir yapısı vardır. Havadaki ses dalgaları orta kulak kemiklerine iletir.

Kulağın Kısımları

2. Orta Kulak

Kulağın kulak zarıyla oval pencere arasında bulunan kısmına orta kulak denir. Çekiç, örs ve üzengi kemikleri burada bulunur. Çekiç kemiğinin sapı kulak zarının iç yüzeyine yapışıktır. Üzengi kemiği ise oval pencereye bağlanmıştır. Örs kemiği bu ikisinin arasında yerleşmiştir. Kulak kemikleri kulak zarından aldıkları ses dalgasının frekansını yükselterek oval pencereye iletir. Orta kulak östaki borusu aracılığıyla yutağa bağlanır. Östaki borusu biz yutkunurken ya da esnerken açılarak orta kulaktaki basıncın dışarıdaki basınçla eşit hale gelmesini sağlar. Bu dengeleme sayesinde kulak zarının patlaması önlenir.

3. İç Kulak

İşitme ve denge duyusuyla ilgili reseptörler iç kulakta bulunur. İşitme ile ilgili olan bölüme salyangoz (kohlea) denir. Kohleanın içinde üç tane kanal vardır. Oval pencereyle başlayan üstteki kanala vestibular kanal, yuvarlak pencereyle biten alttaki kanala timpanik kanal denir. İkisi arasında uzanan kanala ise kohlear kanalı denir. Vestibular ve timpanik kanallarda perilenf, kohlear katinal dergisi nalda endolenf adı verilen sıvılar bulunur. Kohlear kanalında işitme reseptörlerini (kıllı hücreleri) taşıyan korti organı bulunur. İşitme sinirinin dentritleri bu kıllı hücrelerin yüzeyinde sonlanır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir