1. Anasayfa
  2. Genel

Garanti belgesi saklamak artık tarih oluyor

Garanti belgesi saklamak artık tarih oluyor
0

Garanti belgesi saklamak artık tarihe karışıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamaya göre bu konuda yeni bir döneme giriyoruz.

Bir müşteri herhangi bir ürün aldığında içerisinden kullanım kılavuzu ve garanti belgesi gibi birçok ürün çıkıyor. Bu gibi ürünler müşterinin saklaması gereken ürünler arasında yer alıyor. Eğer ki müşteri bu belgeleri saklamaz ise ürün değişimi sırasında, teknik destek sırasında veya onarım sırasında sorun yaşayabiliyor.

Garanti belgesi ile birlikte müşterilerin başına çeşitli sorunlar gelebiliyordu. Bu sorunlar arasında en popüleri garanti belgesinin kaybolması olmaktaydı. Bu da ürünün servise götürülmesini önlüyordu.

Garanti belgesi saklamak artık tarih oluyor
Garanti belgesi saklamak artık tarih oluyor

Garanti belgesi saklama derdi son buluyor

Eski sisteme göre garanti belgesi faturalama tarihinden sonra geçerli olmaya başlıyor. Bu tarihten itibaren belirlenen tarihe kadar geçerli olan garanti belgesi, ürünün garantisini sağlıyor. Bu belge kaybolduğunda ise ürün garanti kapsamında sayılmıyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamaya göre garanti belgesi tarihe karışıyor, yerine elektronik garanti belgesi geliyor. Artık müşteriler bu gibi sorunlar ile karşılaşmayacak. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeye göre ürün içerisinde yer alan kullanım kılavuzu ve garanti belgesi gibi bazı belgeler artık internet ortamından ulaşılabilecek. Bu da müşterilerin bazı sorunlarına çözüm olacak.

Bunun yanı sıra açıklanan bir diğer durum ise ATV, tablet, drone, elektrikli bisiklet gibi pek çok ürünün zorunlu olarak garanti kapsamına alınması oldu. Yani artık bu ürünler müşterilere tamamen garanti belgesiyle birlikte verilecek.

Bu sistemin müşterilere ve firmalara sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Bu avantajlardan biri müşterilerin artık garanti belgesi saklama zorunluluğu olmaması. Bu sayede evinin bir köşesini belgelerle doldurmak zorunda kalmayacak veya belgenin kaybolmasından endişe etmeyecek.

Sistemin doğaya sağladığı fayda ise kağıt tüketiminin azalması olacak. Elektronik ortamın kullanımının ve dijital dönüşümün güçlenmesi ile birlikte artık eskisinden daha çok teknolojiyle iç içe oluyoruz. Bu da hem kağıt tasarrufunu arttırıyor hem de online ortamın nimetlerinden faydalanma konusunda etkili oluyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir