1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Microsoft Edge pazar payı büyük oranda artış yaşıyor

Microsoft Edge pazar payı büyük oranda artış yaşıyor
0

Microsoft Edge, son zamanlarda pazar payını ciddi bir şekilde arttırmaya başladı. Bununla birlikte ilginç olan bir diğer detay ise Internet Explorer tarayıcısının da bir miktar yükseliş elde etmesi oldu.

Bilindiği üzere Microsoft Edge, Windows 10 ile birlikte ortaya çıkan bir işletim sistemi idi. Zamanla gelişmeler kaydeden tarayıcı, projenin çok tutmaması ile birlikte Chromium tabanlı bir tarayıcı modeline geçiş yaptı. Microsoft Edge bu haliyle bir kademe daha ön plana çıkmış gibi duruyor. Bunun yanı sıra ilgi çeken bazı istatistikler de kullanıcıların gözünden kaçmadı.

Microsoft Edge pazar payı büyük oranda artış yaşıyor
Microsoft Edge pazar payı büyük oranda artış yaşıyor

Microsoft Edge pazar payında artış yaşadı

Geçen ay Microsoft Edge kullanan internet kullanıcılarının sayısında ciddi oranda bir artış yaşandı. Geçtiğimiz aylara göre büyük bir artışa ev sahipliği yapan Microsoft Edge’in yanı sıra Internet Explorer tarayıcısında da bir miktar artış gözlerden kaçmıyor.

Netmarketshare tarafından paylaşılan güncel verilere göre geçtiğimiz ay Chrome bir miktar düşüş yaşarken Firefox, Microsoft Edge ve Internet Explorer yükselişe geçti. 2020 yılının Mart ayından beri 2. sıraya oturan Microsoft Edge, Google Chrome’dan sonra en çok kullanılan internet tarayıcısı konumunda. Yılbaşında %7,02 pay alan tarayıcı, Ağustos ayında %8,52 ve Eylül ayında %8,84 olarak raporlandı. Ekim ayında ise %10,25 değerine ulaşan Microsoft Edge, diğer aylara göre ciddi bir yükselme kaydetti.

Diğer verileri incelediğimizde Ağustos ayında Google Chrome %70,89, Firefox %7,11 ve Internet Explorer %3,79 olarak yer alıyor. Eylül ayında ise Google Chrome %69,94, Firefox %7,19, Internet Explorer ise %3,88 olarak raporlanmış durumda. Ekim ayında %69,25’e gerileyen Google Chrome kullanımında azalma yaşanmaya devam ederken Firefox %7,22 ve Internet Explorer ciddi bir artış ile %5,57 oranında kullanıldı.

2014 yılından beri geliştirilen Microsoft Edge internet tarayıcısının yükselişe geçme nedenleri arasında Chromium tabanlı bir altyapı kullanması ve performansı daha da yükseltmesi yer alıyor. Bu da Microsoft’un pazar payını yükselten sebepler arasında.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir