1. Anasayfa
  2. İnternet

Starlink 200 Mbps internet hızına yaklaştı

Starlink 200 Mbps internet hızına yaklaştı
0

Starlink 200 Mbps internet hızı ile yeni bir rekora imza attı. Daha önce yapılan testlerde 100 Mbps hıza ulaşan uydu internet projesi beta sürecinde daha da güçlendi.

Geçtiğimiz yıllarda Elon Musk ve ekibi tarafından başlatılan yeni bir çalışma ile Starlink uydu internet projesi duyurulmuştu. Bu zamana kadar Dünya gezegeninin yörüngesine gönderilen binlerce uydu için bazı testler uygulanmıştı.

Firma tarafından yapılan testlerde proje, gecikme konusunda hedefine henüz ulaşmasa da internet hızı konusunda başlangıç için gayet iyi sonuçlar veriyordu. Firmanın hedefi ise 1 GBps hıza ulaşmaktı.

Starlink 200 Mbps internet hızına ulaştı
Starlink 200 Mbps internet hızına ulaştı

Starlink beta sürecinde rekora imza attı

Starlink, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da başlatılan beta süreci ile hizmet sunmaya başladı. Firma müşterilerine 50 Mbps ile 150 Mbps arasında hız ve 20 ms ile 40 ms arasında gecikme vaat ediyordu. Bunun yanı sıra ABD ve Kanada’da yaşayanlar için oldukça uygun olan 99 dolarlık bir fiyat belirlenmişti. Yapılan testlerde kullanıcılar yüksek hızlardan daha çok memnun göründü.

Dünyanın popüler platformu Speedtest web sitesinde Starlink kullanıcılarının yaptıkları hız testinde indirme hızının 175 Mbps, yükleme hızının ise 35 Mbps seviyelerine ulaştığı görülüyor. Gecikme süresinin ise 39 ms ölçüldüğü tespit ediliyor. Seattle’de bir kullanıcının yaptığı bu test, vaat edilen hızların bir miktar üzerinde sonuç veriyor. Bu da yüksek hıza sahip pek çok kullanıcıyı memnun etmiş durumda.

Starlink hizmetinin hedefi 1 GBps internet hızına kadar ulaşıp gecikmeyi 25 ms altında tutmak. Kısa sürede büyük adımlar atan firmanın ilerleyen yıllarda bu hedefine de ulaşacağına inanıyoruz. Uydu internetin sağladığı birçok avantaj bulunuyor. Bu avantajlardan birisi uydu internetin her yerde çalışabilmesidir. İster yaylada olun ister okyanusun ortasında olun uydu internet sayesinde bağlantı kurmak daha kolay.

Starlink’in amacı öncelikle internet ulaşımının zor olduğu yerlere hizmet sunmak, sonrasında ise diğer bölgelere ve diğer ülkelere internet hizmetini aktif hale getirmek. Bu hedefine yavaş yavaş ulaşmak için çalışmalar yapan firma, uydu internet sayesinde müşterilere uygun fiyatlı yüksek hızda internet sunacak.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir