1. Anasayfa
  2. İnternet

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Günümüze her cihaz üzerinden internete bağlanıyoruz. Bu konuda birçok kişi fiber internet sahibiyken bazı kişiler aldıkları internetle ortalama hızda gezinme işlemlerini yapabilmektedir. Ülkemizde çoğu kişi normal ADSL bağlantıları kullanmaktadır. Günümüzde insanların kolay bir şekilde internet hızını bilmesi için test yapabilmektedir. Bu testleri internet siteleri üzerinde yapabilirsiniz. Kendi internet dağıtıcınızın dahi bir internet hız testi aracı bulunabiliyor. Bu konuda en doğru sonucu veren hız testi sitelerine inanmak daha doğru olacaktır. Özellikle Ookla sitesi üzerinden yapacağınız internet hızı testleri doğru sonuçları vermektedir. Ayrıca günümüze en popüler olan internet hızı testi sitesi speedtest.com doğru sonuçları vermektedir. İnternet hız testinizi yapmak için Speedtest uygulamasını kendi telefonunuza yükleyebilir ve test işlemlerini başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Begin Test butonuna tıklamak olacaktır. İnternet hız testinin sonuçlarında Ping süreniz, indirme hızınız ve yükleme hızın gözükecektir.

İnternet Hızını Arttırma

İnternetinizin olması gerekenden daha yavaş olduğunu düşünüyorsanız bu konuda sebepleri bilmeniz gerekmektedir. İnternetinizden beklenilen performansı alamamanızın birden fazla sebebi olabilir. Bu konuda olabilen birçok etken şu şekilde sıralanabilir;

  • Eskimiş donanım
  • Devam eden indirmeler
  • Hizmet sağlayıcısından kaynaklı problemler
  • Duvarların engel olduğu sinyaller
  • Ağa bağlı olan çok fazla cihazın olması

Gibi birçok internet hızınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu konuda ilk olarak Modeminizi ev içerisinde görünen ve ulaşılabilen bir alana yerleştirerek işlemlere başlayabilirsiniz. Modeminizin ücra bir şekilde olması zayıf sinyaller gelmesine neden olabilir. Bu konuda bir sinyal güçlendirici alarak daha çok verim alabilirsiniz. İnternet hız testi yapmanıza rağmen ve hız düşüklüğü olmamasına rağmen sorun yaşıyorsanız bu konuda bilgisayarınızda devam eden indirmeler olabilir. Özelikle Torrent üzerinden veya çeşitli boyutu yüksek dosyaları indirerek bu konuda hızınızın etkilenmesi olasıdır. Ayrıca ev içerisinde ağa bağlı olan çok fazla cihazın olması internetinizi yıpratır. İnternet hız testiniz yaptığınız sözleşme dışında bir hıza sahipse bu konuda hizmet sağlayıcınızdan kaynaklı bir internet hızı problemi olabilir. Bunun için hizmet sağlayıcınızla iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir