1. Anasayfa
  2. Makaleler

Çiçekli Bitkilerin Kısımları Ve Görevleri Nelerdir?

Çiçekli Bitkilerin Kısımları Ve Görevleri Nelerdir?
0
Çiçek bitkilerini inceleme konusu oldukça derin ve araştırmalar yapılması önerilen konulardan biridir. Çiçek ve bitkiler hakkında bilgi edinmek isteyen ve bu bitkilerin kısımlarını inceleyen kişiler çeşitli bilgilere ulaşmaktadır. Günümüzde bitkilerin kısımları konusu eğitim verilirken detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Bitkiler ile olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bu bitkiler, çiçeği olan bitkiler ve çiçeği olmayan bitkiler olarak ayrı ayrı incelenmektedir. Çiçeği olan bitkiler genel olarak dallarında meyve veren bitkilerdir. Çiçeksiz bitkiler ise meyve vermeyen bitkilerdir.

Bitkilerin kısımları konusunda araştırma yapan isteyen kişiler bu iki gruba yönelik çalışmalar yapmalıdır. Bitkilerin kısımları aşağıdan yukarı doğru incelenmektedir. Bu kısımlarda, kök, gövde ve yaprak bulunmaktadır. Bazı bitkiler kendi içerisinde gelişmiş bitkilerdir. Bazı bitkilere ise ilkel bitki denilmektedir. Bu bitkilerin kısımları ve genetiği ile alakalıdır. Bitkiler yetiştirilme koşullarına ve yapılan bakımlara göre ilkel kalabilir ya da gelişme kaydedebilir. Her bitkinin kendi içerisinde bulunduğu görevler de böylelikle belirlenmiş olur.

Kök Kısmı

Her bitkide olan temel kısım kök kısmıdır. Kök, bitkilerin oluşumunu sağlayan temel bölgedir. Toprağın altında bulunan bu kısım genel olarak görünmez. Kök kısmının görevleri arasında, bitkinin toprak ile birleşimi sağlayarak bitkinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Toprakta bulunan su ve mineralleri bitkiye sağlayarak bitkinin büyümesini kolaylaştırır.

Gövde Kısmı

Bir bitkide gövde kısmı en az kök kısmı kadar önemlidir. Bitkinin ayakta durmasını sağlayan bu kısım bitkinin tüm ağırlığını da üstlenmektedir. Bitkilerin kendilerini daha iyi göstermelerine yardımcı olan bu kısım bitkinin ayakta durmasını da sağlamaktadır. Bitkiye ışık geçişi de buradan sağlanır.

Yaprak Kısmı

Bitkiyi geliştiren bölge yaprak kısmıdır. Bu kısım bitkinin solunum ve fotosentez yapmasını sağlar. Hava ile birleşerek terleme yapar ve böylelikle bitkinin ihtiyaç duyduğu boşaltım da bu bölge üzerinden gerçekleşir. Bitkilerin besin üretim işlemi yapraklar aracılığıyla yapılmaktadır.

Çiçek

Bitkileri güzel gösteren ve meyve üretiminin sağlandığı yer çiçek bölgesidir. Bitkinin üremesi çiçek tarafından gerçekleştirilir. Çiçek içerisinde dişi ve erkek organ, çanak ve taç yapraklar bulunmaktadır.

Erkek ve Dişi Organ

Erkek organ bitkinin üremesi için polen sağlarken dişi organ ise yumurtalıklarında polen beslemektedir. Dişi ve erkek organların ürettiği polenler birleşerek çanak yapraklar tarafından korunur. Ardından bu polenler güneş ve toprak ile gelişme gösterir. Bitkilerin kök kısımları ise bu bölge için topraktan mineral iletir.

Taç Yaprak ve Çanak Yaprak

Taç yapraklar genel olarak bitkinin çevresini sarmaktadır. Çanak yapraklar ise bitkiyi koruyan yapraklar. Bunun yanı sıra çanak tablası bölümü bulunmaktadır. Çanak tablası, çiçeklerin sap kısımlarının sonunda bulunmaktadır. Dişi ve erkek organları bir arada tutan bölümdür. Bitkiye güneşi en net şekilde ileten bölüm de yine çanak tablasıdır. Çiçeğe destek veren bu bölüm, çiçeklerin üremesini sağlayan hücreleri de bu bölgede toplamaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir