1. Anasayfa
  2. İnternet

En İyi İnternet Tarayıcısı

En İyi İnternet Tarayıcısı
0

En iyi internet tarayıcısı konusuna geçmeden önce internet tarayıcısı yani browser’ı tanımlayalım. İnternet tarayıcısı kısaca internette yer alan web sayfalarını ziyaret etmek için kullandığımız bir programdır.

İnternet tarayıcıları sunucular üzerinde bulunan ve ziyaret etmek istediğimiz sayfaları düzenleyerek bellirli bir arayüz ile bizlere sunan uygulamalardır. Farklı tarayıcıların kendilerine özgü özellikleri bulunubilir.

Chrome

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Eylül 2008’de Microsoft Windows sürümü yayımlanmış; daha sonra Linux, macOS, iOS ve Android sürümleri de geliştirilmiştir. Google, Chrome’un kaynak kodlarının büyük kısmını Chromium adlı açık kaynak projesi kapsamında paylaşır.

Bellek tüketimi çok fazla olmasına rağmen en fazla tercih edilen tarayıcı olan Chrome, rakiplerine göre daha hızlı çalışması ve stabil olması en iyi tarayıcı listemizde ilk sırada yer alıyor.

Microsoft Edge

Microsoft Edge; Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One’da kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirilen web tarayıcısı. Tüm cihaz türlerinde Internet Explorer’ın yerini alarak varsayılan web tarayıcısı olmak üzere tasarlandı.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan işletim sistemi Windows’un resmi tarayıcısı olan Edge, internet explorer’dan sonra yüzümüzü güldürdü ve en iyi tarayıcılar arasında kendine yer buldu.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox, Mozilla Vakfı ve onun alt kuruluşu Mozilla Corporation tarafından geliştirilen, özgür ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Firefox; Windows, macOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanabilir.

Opera

Opera; Opera Software tarafından geliştirilen; Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışan bir web tarayıcısıdır. Blink tarayıcı motorunu kullanır.

Safari

Safari, Apple tarafından geliştirilen ve WebKit motorunu temel alan bir web tarayıcısıdır. İlk kez 2003’te Mac OS X Panther ile birlikte çıkmış, 2007’de iPhone’un çıkmasıyla birlikte iOS cihazlarda mobil sürümü yer almıştır.

Yandex Browser

Yandex Browser, Yandex tarafından Chromium açık kaynak kod projesi kullanılarak yazılmış bedava dağıtılan web tarayıcısıdır. Yandex tarafından 1 Ekim 2012 tarihinde yayınlanmıştır. Windows ve Mac OS X İşletim sistemlerini desteklemektedir. Tarayıcı indirilen dosyaları Kaspersky antivirüs kullanarak denetler.

Vivaldi

Vivaldi, ücretsiz bir web tarayıcısı. Opera’nın eski CEO’su Jon Stephenson von Tetzchner tarafından kalabalık bir ekiple geliştirilmiştir. Windows, OS X ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır

Brave

Brave Brave Software Inc tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir web tarayıcı yazılımıdır. Chromium tabanlı geliştirilmekte olan Brave, kullanıcıların internet üzerindeki gizliliğini korumak için reklamları ve takipçileri engelleme özelliğini sahip.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir