1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Teknoloji Savaşları Yakın Mıdır

Teknoloji Savaşları Yakın Mıdır
0

İnsanoğlu yaratılışından günümüze kadar yaşam mücadelesi ve kendilerine ait uygarlıklar için sürekli savaş içinde bulunmuştur. Toplumları büyük ölçüde etkileyen Dünya’yı değiştiren savaşları tarih bahseder. Hayatta kalabilmek, refah ve huzur içinde yaşamak, ait hissettikleri toprakları koruyabilmek için Dünya üzerinde yüz binlerce savaş olmuştur. Savaşlar aslında teknolojinin gelişmesinde en büyük faktör diyebiliriz. Uygarlıklar birbirlerine üstünlük sağlamak için sürekli yeni arayış ve icatlar peşinde koşmuş birçok devrim yaratmıştır. Teknoloji günümüzde insan hayatına kadar girse de aslında askeri amaçla oluşarak bu kadar büyük bir gelişme göstermiştir.

Teknoloji ve Rekabet

Dünya üzerinde teknoloji gelişmelerinde birçok araştırma yapılıyor. Askeri alanda gelişmiş ülkeler büyük yatırımlar yaparak rakip ülkelere üstünlük kurma çabası içindeler. Peki, bu yatırımların amacı sadece yaşadıkları ülkeyi ve toplumu koruyabilmek mi? Birbirlerini rakip gören gelişmiş ülkeler askeri gösterilerle birbirlerine meydan okumaya devam ediyor. Bu gövde gösterilerinin sonucunda teknoloji alanında büyük gelişmeler kaydeden ülkeler büyük bir savaşın eşiğinde olabilirler. Peki, teknoloji çağında savaş çıkarsa neler olabilir?

Toplumların Savaşlara Etkisi

Günümüzde eski uygarlıklara oranla savaşların az olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi sosyal platformların insanları ve devletleri kolay bir şekilde etkileyebilmesi ve oluşturulan barış kampanyaları olabilir. Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin savaşması sonucunda, geçmiş dönemlerdeki gibi sadece savaş içinde bulunan toplumlar değil bütün Dünya etkilenebilir. Teknolojiyle beraber kimyasal ve biyolojik silahların üretildiği kara savaşından uzak teknolojik bir savaş tüm Dünya dengesini bozabilir.

 

Dünya’yı Etkileyen Silahlar

Kimyasal ya da biyolojik silahların kullanımı ekolojik sistemi, iklimleri, toprakları ve tüm canlıları etkisi altında bırakacağı gibi üzerinde yaşaması güç bir Dünya’da oluşturabilir. Günümüzde sürekli ekonomik rekabet ve savaş içinde bulunan birçok ülke vardır. Bu ülkelerin yakın zamanda geliştirdikleri teknoloji ile Dünya’yı etkileyebilecek belki de 3.Dünya savaşı gibi büyük bir savaşa yol açabileceğini bilmemiz gerekiyor.

Gün geçtikçe hızla büyüyen teknoloji yakın zamanda ülkeler arası rekabetin yerini savaşa bırakabilir. Toplumların kesinlikle dikkat etmesi gereken nokta Dünya barışı gibi kampanyalara destek vererek, ülkeler arasında bir savaş çıkmaması için çaba harcaması gerekiyor. Günümüzde çıkabilecek ve teknolojinin konuştuğu bir savaştan tüm insanların etkileneceğini bilmemiz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir