1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Apple Neden Teknoloji Devi Oldu

Apple Neden Teknoloji Devi Oldu
0

Teknoloji dünyasında Apple varlığı ile büyük teknolojilere öncülük etmektedir. Windows kurucusu ile birlikte aynı yıllarda teknoloji yolculuğuna çıkan ısırılmış elma logolu bu firma yaklaşık bir trilyon dolarlık piyasa değeri ile kırılması güç bir rekorun da sahibidir. Bu dev şirket sadece piyasa değeri ile değil aynı zamanda ürettiği teknolojilerle de adından söz ettirmektedir.

İlk Dokunmatik Telefon Apple’dan

Tuşlu telefonların oldukça popüler olduğu yıllarda ilk tuşsuz dokunmatik telefonu piyasaya çıkararak cep telefonu dünyasında büyük bir gelişmenin ve değişimin başlatıcısı olmuştur. Bu yaklaşım firmanın neredeyse temel varlık sebebidir. Kurucusu Steve Jobs şirketini kurduğu ilk yıllardan itibaren işlerin daha basit ve pratik nasıl yapılacağı üzerine yoğunlaşmıştır. Windows işletim sistemi ile bazı işlerin yapılamadığını görerek yeni bir işletim sistemi kurmuş, işyerinde bilgisayarların yavaş çalışmasını fark ederek tamamen iş odaklı Mac bilgisayarları geliştirmiştir.

Gerek tasarımı gerekse performansı açısından sıra dışı olan bu bilgisayarlar çok ilgi görmüştür. Elbette çıkardığı tüm ürünlerin tamamı büyük başarı elde edememiştir. Ancak piyasaya çıkardığı ürünlerin büyük çoğunluğu teknoloji meraklıları tarafından piyasaya çıkar çıkmaz kabullenilmiştir.

Müşteri İsteklerine Uygun Ürünler

Türkçe anlamı elma olan Apple firmasının bu kadar başarılı olmasının sırrı nedir diye sorulduğunda akla gelen ilk cevap ihtiyaçları doğru tespit edip o ihtiyaçlara dönük doğru çözümler sunmasında yatıyor denilebilir. Piyasada olmayan bir ürünü de geliştirip onu piyasaya sunabilecek kadar da öngörülüdür. Aynı zamanda beklenti oluşturmada da tam bir pazarlama uzmanıdır. Ürünlerini yılın belirli aylarında büyük bir etkinlikle duyurma geleneği halen devam etmektedir. Teknoloji meraklıları tanıtımın yapılacağı ana kadar büyük bir merakla kendilerine sunulacak teknolojik hediyeyi beklemektedir.

Rakipleri diğer firmalar gibi nerdeyse her ay yeni bir model çıkarmamakta, sadece nerdeyse en fazla yılda bir yeni ürünler duyurmaktadır. Duyurulan ürünler o kadar farklı ve yenilikçidir ki müşterileri asla neden bu kadar beklediklerini bile sorulamazlar. Ayrıca müşterisi ile kurduğu faklı iletişim nedeni ile Apple müşterileri nerdeyse aynı özellikte ürünlere daha fazla ücret ödemekten şikayetçi değildir. Apple geliştirdiği teknolojilerle, bilişim alanında sahip olduğu patentler sayesinde daha uzun bir süre varlığını sürdürecek gibi görünmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir