1. Anasayfa
  2. Finans

Kara listedekilere kredi veren bankalar

Kara listedekilere kredi veren bankalar
0

Ve geldik cevaplaması kolay ama işleyişi en zor olan konulardan birine. Kara listeye girmek tabiri, halk dilinde; bütün finansal faaliyetlerden kısıtlanmak ve bankalar tarafından soyutlanmak anlamını taşır. Daha açıklayıcı bir dil ile anlatmak gerekirse, kara listeye giren bir kişinin bütün sosyal ve finansal aktiviteleri rafa kaldırılır. Hiçbir şekilde kredi veya kredi kartı alamaz ve borcunun tamamını ödedikten sonraki 5 yol boyunca hiçbir şekilde kredi kullanamaz. Kara listedekilere kredi veren bankalar listesinde 2018 itibari ile hiçbir banka bulamayacağınızı üzülerek belirtelim. Maalesef kara listede olan bir müşteri ile hiç bir banka çalışmak istemez ve ona güvenip te kredi sağlamaz. Bu tüm bankalar için geçerlidir.

Kara Listedekiler Kredi Alabilir mi?

Kredi kartı veya kredi borcunuzu 2 ay üst üste ödemezseniz, borcunuz yasal takibe girer ve 3. Ayın sonunda kara listeye girersiniz. Zorlu süreç başlamış olur. Bu süreç çok sıkıntılıdır. Borcunuzun tamamını ödeseniz bile, 5 yıl boyunca kara listede kalırsınız ve bu süre zarfında tekrar borç yapmazsanız, kara listeden çıkarsınız. Kara listeden çıksanız bile, bankaların bakış açısı farklı olur. O damgayı yiyen biri, kolay kolay normal müşteri statüsüne geri dönemez. Kara listedekilere kredi veren bankalar listesinin boş olduğunu belirtmiştik. Peki, kara listedekiler kredi alabilir mi? Hayır alamazlar. Bu kesin ve nettir. Bunun tek bir yolu vardır, o da ipotekli kredidir. Sahibi olduğunuz bir gayrimenkulü ipotek göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ya da mevduat hesabınızdaki birikimi ( talep edilen kredi karışlığında ) bloke ettirerek kredi alabilirsiniz.

Kara listeden nasıl çıkılır?

Kara listeye girmek çok kolay ama kara listeden çıkmak oldukça zor bir işlemdir. Listeden çıkış için mevcut borçlarınızı temizlemeniz ilk şarttır. Borç temizlendikten sonraki 5 sene boyunca, hiçbir bankaya borç biriktirmemeniz gerekir. Düzenli ve borcuna sadık bir müşteri olarak finansal hayatınıza devam ederseniz, 5. Senenin sonunda kara listeden çıkabilirsiniz. Bazı bankalar bu süreyi 3 yıla indirerek kolaylık sağlamaya başlamıştır. Ama ortalama süresi 5 yıldır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir