1. Anasayfa
  2. Finans

Kredi ret sebepleri nelerdir

Kredi ret sebepleri nelerdir
0

Özellikle son birkaç sene içinde, yapılan kredi başvurularının birçoğu ret edilmektedir. Bunun ana sebeplerinden bazıları; biriken borç batağı, vatandaşlarının kredi puanlarının düşmesi ve 8 milyon kişinin kara listede olmasıdır. Bankalar eskiden olduğu gibi kolay kredi vermemektedir. Başvurularda esas alınan öncelik, elbette kredi notu değerlendirmesidir. Aylık gelir beyanı, sahip olunan mal varlıkları ve hatta sağlam kefil sunulması da kredi değerlendirme sürecinde etkilidir. Kredi başvurusu yaptıktan sonra, başvurunuz ret edilmiş ise, Kredi ret sebepleri nelerdir adlı başlığımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Tüm olası nedenleri bu başlık altında anlatacağız.

Kredi Başvurusu Neden Ret Edilir?

Yapmış olduğunuz kredi başvurusu ret edilmişse, bunun nedeni aşağıda olası sebeplerden biri olabilir. Bu maddeleri kendinize uyarlayarak, ret sebebini hemen bulabilirsiniz:

  • Kredi puanınız, kredi alabilmeniz için yeterli olmayabilir. Çok riskli veya orta riskli grupta yer alıyorsanız, bankanız kredi başvuruşunuzu ret edebilir. Bu en büyük olasılıktır. Hele ki kara listede iseniz, boşuna başvuru yapmanıza bile gerek yoktur.
  • Talep ettiğiniz kredi limiti, beyan ettiğiniz aylık gelirin çok üzerindedir. Örneğin aylık geliriniz 1500 olarak beyan edilmiş ve siz bankadan 40.000 lira kredi talep ettiyseniz, büyük olasılık ile bu talebiniz ret edilecektir.
  • Ödemekte olduğunuz başka bir kredinizin olması da ret sebeplerinden biridir. Aynı anda 2 veya 2 den fazla kredi ödüyorsanız, yeni kredi başvurunuz ret edilebilir.
  • Herkesin toplam limiti bulunur ve bu limit tüm bankalarda geçerlidir. Eğer bu limitinizi doldurmuşsanız, yeni kredi başvurunuz yüksek ihtimalle ret edilecektir.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapmadan önce, yukarıda saydığımız sebepleri kendinize göre uyarlayın ve başvurunuzun olası durumunu sorgulayın. Başvuru yapmadan önce mutlaka kredi puanı sorgulaması yapınız ve talep ettiğiniz miktarı bu puana göre analiz edin. Böylece yapacağınız kredi başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği konusunda fikir sahibi olursunuz. Başvurunuz ret edilirse, bankanızdan mutlaka ret edilme sebebini öğrenmeye çalışın ki, bir sonraki kredi başvurunuz için bu eksiklikleri gidermeye çalışın. Kredi ret sebepleri nelerdir konusundaki başlıkları iyi analiz etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir