1. Anasayfa
  2. Finans

Kobi kredisi nedir, kimlere verilir

Kobi kredisi nedir, kimlere verilir
0

Kredilerin adlandırılmasında ve içeriklerinde farklılıklar vardır. Bu farklılıklar genelde faiz oranları, vade seçenekleri ve geri ödemelerinde yapılan esneklikler ile alakalıdır. Örneğin ticari kredi ile kobi kredisi farklıdır. Standart kobi kredisi ile Kosgeb kobi kredisi de bir birinden farlı kredi paketleridir. Bu konumuzda sizlere Kobi kredisi nedir, kimlere verilir konusunda bilgi vereceğiz. Diğer kredi çeşitlerini ise farlı yazılarımızda ele alacağız. Kobi kredi; küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan finansal destektir. Devlet bankaları ve özel bankalar tarafından verilmektedir. Kobi olma özelliği taşıyan bütün esnaf ve işletmelere sağlanır. Kobi kredisi başvuru şartları ve belgelerine ilgili başlıklarımızdan ulaşabilirsiniz. Kobi kredisi faiz oranları, diğer kredilerin faiz oranlarına göre çok daha uygun olmaktadır.

Kobi Kredisi Başvuru Şartları

İlk şart; kobi olma özelliğini taşıyor olmanızdır. Kobi özelliği taşımayan hiçbir işletme kobi kredisi başvurusunda bulunamaz. Bu özelliği taşıyan bir firma veya işletmeniz var ise, başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru evrakları ile beraber, size en uygun faiz oranlarını ve vade seçeneklerini sunan bir bankadan kobi kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. Tabi her şeyden önemlisi, bu krediyi almaya hak kazanabilmeniz için kredi skorunuzun müsait olması gerekmektedir. Çünkü tüm kredi başvurusu değerlendirmeli tek bir ortak havuzdan yapılmaktadır ( KKB – Kredi Kayıt Bürosu ). Bu aşamayı geçemezseniz, diğer başvuru şartlarını yerine getirseniz bile, kobi kredisi alamazsınız.

Kobi Kredisi Başvuru Belgeleri

Aşağıdaki başvuru belgeleri klasik başvuru evraklarıdır. Finansal statünüze, işletmenin durumuna, kredi puanınıza bağlı olarak, kredi başvurusu yaptığınız bankanız sizden ek belge talebinde bulunabilir. Başvuru belgeleri hakkında en güncel bilgiyi, başvuru yaptığınız banka şubesinden öğrenebilirsiniz.

  • Vergi levhanızın fotokopisi
  • Son 6 aya ait Ticaret sicil gazetesi
  • Güncel Ticari sicil belgesi
  • Firma sahibinin ve varsa ortakların İmza sirküleri
  • Firmada varsa ortaklık belgesi
  • Son 6 aya ait finansal bilanço belgesi
  • Findeks kanalı ile sorgulanan kredi puanınızın müsait olması gereklidir
  • Bankanız lüzum gördüğü takdirde, sizden ipotek veya maddi mevduat teminatı talep edebilir. Detayları bankanız ile görüşebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir