1. Anasayfa
  2. Haberler

Telefondan Daha Hızlı Şarj Olabilen Elektrikli Arabalar Geliyor

Telefondan Daha Hızlı Şarj Olabilen Elektrikli Arabalar Geliyor
0

Günümüzde elektrikli arabalar çok fazla popüler ve otomotiv piyasasının da geleceği konumunda… Dolayısıyla şarj problemini ortadan kaldırmak için herkes büyük bir çaba harcıyor.

Elektrikli araçların şarj problemini yok etmek ve şarj işlemini hızlandırmak adına birçok şirket girişim gösteriyor. Bunların arasında araçları şarj edebilen yollar, ufak robotik şarj kolları gibi değişik fikirler mevcut.

Neredeyse yarım tonluk aleti 250 km götürebilecek kadar elektriği yalnızca 15 dakika gibi bir sürede şarj etmek bilim kurgu gibi görünse de çok da uzak olunan bir teknoloji değildir. Amerika Enerji Bakanlığı’na bağlı olan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının ortak düşüncesi de bunun gerçekleşmesini sağlamak.

Normal şartlarda 1 saat kadar süren şarj etme işlemi için kullanılan giriş 7 KW’tır. Fakat araştırmacılara göre bunu 350 ile 400 KW kadar çıkartıp süreci hızlandırmak. Şimdilik varılan nokta bunun yalnızca 1/3 yani 120 KW. Verimliliği de %97 gibi iyi bir durumda.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir