1. Anasayfa
  2. Haberler

Nissan, Fiat ile Ford’un Reklam Filmlerine Yasak Getirildi

Nissan, Fiat ile Ford’un Reklam Filmlerine Yasak Getirildi
0

Reklam Standartları Kurumu, sürücüleri hız yapmaya teşvik etmesi, eksik veya yanlış bilgilendirme yağması nedeniyle Nissan, Fiat ve Ford’un reklam filmleri yasaklandı.

Söz konusu otomobiller olunca hız ve performans en büyük pazarlama aracı olarak karşımızda yer alıyor. Advertising Standards Authority, sürücüleri hız yapmaya teşvik eden otomobil reklamları için pek de hoşgörülü davranmıyor. Advertising Standards Authority’nin hız yapılmasına teşvikte bulunan veya öyle gibi görünmesini sağlayan reklamlara karşı tutumu biliniyor. Bu da Nissan, Fiat ile Ford gibi ünlü otomobil üreticilerinin milyon dolarlar harcayıp yapmış oldukları reklam filmlerinin yasaklanmasına sebep olmuştur.

Ford Mustang reklamının yasaklanma sebebi, reklamın sonunda bulunan ‘’ışığın ölümüne karşı öfke’’ cümlesidir. Bu cümle ile Ford aslında Mustang’ın yaşamın sıradan akışına panzehir olduğunu anlatmak istese de öfke kelimesinin doğru yönlendirme olmadığı düşünülmekte.

Nissan filminin de yasaklanma sebebi, firmanın yeni otomatik fren teknolojisinin tanıtımlarını yaparken hız ile ortam şartlarından bahsetmemesi. Bu durum izleyen kişileri yanlış bilgilendirmektedir.

Fiat, 1 reklam filmiyle 4 değişik otomobilinin tanıtımını gerçekleştiriyordu. Dolayısıyla gerçek yaşamdaki sürüş şartlarını dikkate almadığı gerekçesiyle izleyenleri yanlış bilgi almasını sağlıyordu. 3 reklam filmine de yasak geldi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir