1. Anasayfa
  2. Haberler

Çin, Dünya’nın En Uzun Deniz Köprüsünün Açılışını Yaptı

Çin, Dünya’nın En Uzun Deniz Köprüsünün Açılışını Yaptı
0

Yaklaşık olarak 20 milyar dolarlık bir yatırım ile 9 senede tamamlanan ve bağlantı yollarıyla birlikte 55 km uzunluğuna sahip olan köprü, Çin Devlet Başkanı tarafından açılışı yapıldı. Çarşamba günü tüm halkın kullanımına açılacak olan köprü, Çin’in 3 önemli büyük limanını da bağlamış olacak.

En pahalı projeler arasında bulunan köprünün uzunluğu, bağlantı yolları ile beraber 55 km’dir. Önceleri birkaç kez gecikme meydana gelen köprüde nihayet inşaat çalışmaları bitti. Köprü, güvenlik tedbirlerinin yetersiz olması nedeni ile sık sık gündemde yer aldı. Açıklanan resmi kaynaklara göre köprü inşaatında 18 işçi yaşama veda etti. Başkan Xİ’nin de katılım sağladığı açılış töreninde Macau ve Hong Kong liderleri de yer aldı.

Açılışı yapılan köprü, Güney Çin’in önemli şehirlerinden 3’ü olan Macau, Zhuhai ve Hong Kong’un bağlantısını sağlamakta. Ayrıca köprü, deprem ile tsunami olaylarına karşı dayanıklı olarak üretildi. Yapım aşamasında toplam 400 bin ton çelik kullanılmıştır. Hatta kullanılan bu kadar çelik ile 60 tane Eyfel Kulesi yapılabilir. Köprünün 30 km bölümü, Pearl Nehri deltasının üstünden geçiyor. Gemilerin giriş- çıkışlarına engel olmamak için 6.7 km’lik bölümü su altından geçiyor. Ayrıca su altına giriş çıkış için de yapay adalar mevcut.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir