1. Anasayfa
  2. Haberler

Bütçe Tasarısı Mecliste: Birçok Üründe ÖTV Yükseliyor

Bütçe Tasarısı Mecliste: Birçok Üründe ÖTV Yükseliyor
0

TBMM’ye yeni dönemde sunulan ilk bütçe tasarısına göre, birkaç üründe ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) yükselişine gidileceği belirtildi.

Dün meclise sunulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bütçe tasarısı dahilinde bazı ürünlerin ÖTV oranlarında her geçen gün artış saptandı. Bütçe tasarısının gerekçesinde ise; teklifin planları açıklandı.

Bu teklif dahilinde listelenen planlar, ‘’kısa zamanda fiyat ve finansal istikrarını tekrardan tesis etmek, ekonomide denge ile bütçe disiplinini oluşturmak, maliye politikaları ile sıkı parayı birlik içinde yürütebilmek’’ olarak saptandı.

2018 yılının mayıs ayında yürütülen akaryakıt ürünlerinden sağlanan Özel Tüketim Vergisi 2019 senesinde %20,2 yükseliş gösterecek. 2018 senesinin öncesinde 68,4 milyar TL olarak öngörülen petrol ürünlerinden alınmakta olan ÖTV tutarı, 2019 senesi bütçe tasarısında yeniden düzenlenecek ve 57,2 milyar TL olarak saptandı. 2019 yılında akaryakıt ürünlerinden alınacak olan ÖTV geliri ise, 68,7 milyar TL olarak planlandı.

Alkollü ürünleri hedef alan zamlar ile berber ÖTV %23,9 yükselmekte ve bu senenin başlarında 10,5 milyar TL düşünülen alkol geliri sene sonunda 12,3 milyar TL dolaylarına çıkacak. En fazla zam gören diğer ürün olan sigara da 2019 yılı ÖTV zamlarıyla %2,8 oranında artacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir