1. Anasayfa
  2. Haberler

Türkiye, Veri Güvenliği İhlali Sebebiyle Facebook’a İnceleme Başlattı

Türkiye, Veri Güvenliği İhlali Sebebiyle Facebook’a İnceleme Başlattı
0

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı, birkaç veri güvenliliği ihlali iddiaları sebebiyle sosyal medya lideri Facebook hakkında inceleme başlattıklarını ifade etti.

2016 senesinde yürürlükte olan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu dahilinde kurulan Kişisel Veriler Koruma Kurumu’nun başkanı Faruk Bilir, sosyal medya lideri Facebook için yürüttükleri incelemeyle alakalı önemli açıklamalar yaptı. Facebook’un veri sorumlusu Türk vatandaşlarına ait olan kişisel verileri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre yürütülüp yürütülmediği, veri işleme anlamında kişilere gerekli bilgilendirme yapılıp yapılmadığı incelendiğini belirtti. Ayrıca Facebook ile alakalı birkaç veri güvenliği ihlali iddiaları hakkında incelemelerin genişletildiğinin de altını çizdi.

Başlatılan ön incelemenin genişletildiğini ve sürecin devam ettiğini belirten Bilir şunları açıkladı;

‘’Son zamanlarda basında yer alan Facebook ile alakalı bazı yeni veri güvenliği ihlali iddiaları sebebi ile ilgili incelemenin dahilinde bu iddiaları barındıracak şekilde genişletildi. Türk vatandaşlarının özel verilerinin siber ortamlarda güvenliğinin sağlanıp korunması için her türlü çalışmalar yürütülmeye devam ediyor. Ayrıca herhangi bir veri işleme uygunsuzluğu ya da veri ihlali tespit edilirse gerekli olan tüm yaptırımlar uygulanacaktır’’ diye belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir