1. Anasayfa
  2. Haberler

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı 12 Bin Bilişim Terimi Türkçeleştirildiğini Açıkladı

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı 12 Bin Bilişim Terimi Türkçeleştirildiğini Açıkladı
0

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, şimdiye dek 12 bin bilişim teriminin Türkçeleştirildiğini belirtti. 25. Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri’nde konuşma yapan TBD Genel Başkanı, derneğin kurulduğu 1971 senesinden beri bilişim terminolojisi hakkında çok fazla çalışmaların yapıldığını söyledi. Ayrıca ülkemizde yazılım, bilişim ve bilgi işlem, bilgisayar, donanım gibi birçok terimin kazandırıldığını ifade etti.

Kendi dilinde bilim üretmenin daha basit ve rahat olduğunu belirtti. Bunların kullanımı için ise, çok fazla çaba harcadıklarını anlatan Aktepe, bulunan Türkçe karşılıklarının hayatımızda kullanılabilmesi için çok fazla çaba gösterildiğini belirtti. Ayrıca toplumun da bunu kabul edene kadar ısrarcı davrandığının altını çizdi.

Aktepe bilişime kazandırdıkları terimler hakkında şunları söyledi;

‘’Şimdiye dek bilişim dilinde 12 bin kelimenin Türkçe karşılığını bulup üzerinde durarak kullanımını kolay hale getirdik. Mesela, dijital kelimesi gibi. Bazen şu durumlar sık yaşanabiliyor, kulağımız bu gibi kelimelere alışıyor gibi. Eğer üzerinde durulmazsa ve hemen müdahale edilmezse, yerine Türkçe karşılığı sağlanmazsa yalnızca g’’j’’yi’ yapıp sanki Türkçe kelime gibi kullanıma giriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir