1. Anasayfa
  2. Finans

Konut kredisi yapılandırma – Refinansman

Konut kredisi yapılandırma – Refinansman
0

Yüksek faizler ve faizlerin sürekli değişmesi nedeni ile konut kredisi alarak ev sahibi olma hayallerini şu an için rafa kaldıran tüketiciler, faizlerin düşmesini beklemektedirler. Ağustos ayı sonunda hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, konut kredisi faizlerinin %1 bandına kadar çekileceği söylense de, bu uygulama henüz hayata geçirilmedi. Geçmiş dönemde konut kredisi alan tüketicilerin çoğu, Konut kredisi yapılandırma – Refinansman için bankaların konut kredisi kampanyalarını takip etmektedirler. Yüksek faiz ile aldıkları konut kredilerinin ödemelerini bir nebze olsun düşürmek isteyen tüketiciler, Konut kredisi yapılandırma – Refinansman için faiz indirimini beklemektedirler.

Konut Kredisi Yapılandırma Şartları

Öncelikle Konut kredisi yapılandırma – Refinansman nedir, bu konuda birkaç açıklama yaparak konumuza başlamak isteriz. Refinansman, mevcut konut kredisinin güncel faizler ile yeniden yapılandırılması demektir. Bu işlemi konut kredisi aldığınız bankadan yapma zorunluluğunuz yoktur. Farklı bankalara başvuru yaparak ta yapılandırma talep edebilirsiniz. Örneğin geçen sene %1,8 faiz oranı aldığınız konut kredisi, Eylül 2018 tarihinde %1,2 oranına düşerse, hemen Konut kredisi yapılandırma – Refinansman için başvuruda bulanabilirsiniz. Böylece devam eden taksitlerinizi düşük faizler ile ödemeye devam edersiniz. Ancak bunun belirli şartları bulunmakta ve masrafları olmaktadır. Uzman incelemesi raporu, karşı bankanın kapatma ödemesi belgesi, yeni kredi için gerekli başvuru evrakları ve buna benzer şartlar bulunmaktadır.

Konut Kredisi – Refinansman Yapan Bankalar 2018

Refinansman işlemi ince hesap gerektiren bir uygulamadır. Faiz indiriminden yararlanayım derken, şu an ödediğinizden çok daha fazlasını da ödeyebilirsiniz. Konut kredisi yapılandırma – Refinansman işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, yeni alacağınız kredinin masraflarıdır. Bu masrafları üst üste koyduğunuz zaman, size ne gibi avantajlar sağlıyor, önceki konut kredisi masraflarınızdan daha düşük mü, güncel faiz oranları sizi kurtaracak mı, bu ve buna benzer hesaplamaları dikkatli yapmalısınız. Aksi takdirde, aylık taksit ödemeleriniz de hiçbir değişiklik olmaz. Faiz oranları düşük olabilir evet ama ek masraflar nedeni ile fazla ödeme yapabilirsiniz. Konut kredisi yapılandırma – Refinansman yapan bankalar arasında Garanti bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi tüm ana bankalar bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir