1. Anasayfa
  2. Haberler

iPhone’larda Güvenlik Açığı

iPhone’larda Güvenlik Açığı
0

Güvenlik alanında meraklı olan bir kişi, Apple’ın IOS 12 güncellemesinin ardından güvenlik kodunun bypass edileceğini saptadı. Şimdi ise 12.0.1 güncellemesinde yer alan bir boşluğu keşfetti.

Jose Rodriguez adında İspanyol güvenlik meraklısı, geçen ayın sonunda IOS 12’de bir güvenlik açığı bulmuştu. Bu açıktan faydalanan kişiler telefona fiziksel anlamda ulaşabilmeleri durumunda fotoğraflara ve rehbere kolayca ulaşabiliyorlardı.

Apple bu açığı 12.0.1 yaması ile kapattı ancak, bu sırada daha da kolay şekilde kullanılabilecek bir açık bıraktı. Dahası yeni açığı kullanan kişiler, ulaştıkları resimleri Apple Messenger sayesinde gönderim de yapabiliyor.

Açık bırakılan yeni açığı bulmak basit olduğu için tüm iPhone kullanıcıları bu gibi hareketlere açık vaziyette. Bundan dolayı meraklı bir arkadaş, kıskanç bir sevgili ya da aile bireyleri bakar mı bilemeyiz. Ortaya çıkan bu yeni açığı ortadan kaldırmak için, Siri’yi ana ekranda devre dışı bırakmanız gerekiyor. Şimdilik yeni bir güncelleme getirilip de açığın kapatılmasına dek tek çözüm yolu olarak bu gözüküyor. Yeni güncelleme ne zaman geleceği konusunda net bilgi bulunmuyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir