1. Anasayfa
  2. Haberler

Saniyede 10 Trilyon Kare Kaydeden Kamera Geliştirildi

Saniyede 10 Trilyon Kare Kaydeden Kamera Geliştirildi
0

Geçen sene İsveç’in Lund Üniversitesi’nde geliştirmeleri başlayan, saniyede 5 trilyon kare kaydedebilen kamerayı 2’ye katlayan yeni bir kamera ortaya çıktı.

Çağımızda mikronluk ameliyatları bile yapacak bir duruma gelen robotlara takviye sağlayacak olan harika icatlar ile karşılaşıyoruz. T-CUP adında ve Linyang Liang’la ekibinin geliştirmiş olduğu bu kamera, gelecekte bilimsel çoğu alanda tercih edileceği düşünülüyor.

Bilhassa kimyasal reaksiyonları ağır çekimde gözlemlemek adına geliştirilen bu kamera sayesinde önümüzdeki zamanlarda keşfi yapılmamış çoğu gizliliği açığa çıkarması bekleniyor. T-CUP’ın geliştiricisi olan Linyang Liang yapmış oldukları çalışma hakkında şunları belirtti;

‘’Şimdilik geliştirdiğimiz kamera tek kelime ile büyük bir başarıdır. Fakat şimdiden çekim hızını saniyede 1 katrilyona çıkarmayı planlıyoruz.’’

INRS Üniversitesi dahilinde gerçekleşen çalışmada, Sıkılaştırılmış Ultra Hızlı Fotoğraflama yöntemi tercih ediliyor. Böylece ultra hızlı görüntüler ilk olarak kodlanıyor ardından ise, geliştirilen algoritma sayesinde kod çözme işlemi yapılıyor. Bütün bu süreç saniyenin katrilyonda biri gibi bir zamanda gerçekleşmektedir. Süreçte donanım ne kadar önemli ise geliştirilmiş olan algoritma da bir o kadar önem arz ediyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir