1. Anasayfa
  2. Haberler

TUSAŞ, 1 Günde 3 Helikopter Teslimatı ile Rekora Koştu

TUSAŞ, 1 Günde 3 Helikopter Teslimatı ile Rekora Koştu
0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Kara Havacılık Komutanlığı’na 1 günde 3 T129B Atak türü taarruz helikopteri teslim ederek bir rekora imza attı.

TSK’nın taarruz helikopteri gereksinimini bu topraklarda üretimi yapılan helikopterle giderme çözümü sonucunda Türkiye, İtalyan helikopter üretim ve tasarım firması AgustaWestland ile anlaşma imzaladı. Tasarım olarak Agusta A-129 Mangusta model helikopter tercih edildi. 2007 senesinde imzalanan anlaşmayla Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, 59 tane tekrardan tasarımı yapılan ve T129 isminde helikopterin gelişim ve imalatı için çalışmalarına hız verdi.

TUSAŞ aracılığı ile güncellenen ve imali yapılan ilk T129 model helikopter, 2011 senesinde semaya çıktı. 2014 senesinde de helikopterin Kara Havacılık Komutanlığı’na 40, Jandarma Genel Komutanlığı’na 3 tane teslimat yapıldı. Geçen günlerde TUSAŞ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 1 günde 3 adet T129B Atak türü taarruz helikopteri teslim etmişti.

Ancak TUSAŞ, çalışmalarını T129 ile sınırlı tutmuyor. T129’dan elde ettikleri deneyim sayesinde teknolojiyi de kullanarak sivil havacılığı geliştirmek için kullanan ve T625 isminde sivil helikopteri geliştirmesini sürdürüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir