1. Anasayfa
  2. Haberler

SPK’dan Sanal Para Yatırımcılarına Uyarı Geldi

SPK’dan Sanal Para Yatırımcılarına Uyarı Geldi
0

Sermaye Piyasası Kurumu, sanal para dünyasıyla meşhur yatırım aracı halini alan ICO’lar hakkında yatırımcılara çok önemli uyarılar yaptı. Yasal bir biçimde denetim altına alınamayan ICO’lar, tecrübesiz yatırımcıları zora sokabilir.

Sanal para dünyasında yatırım yapılmaya uygun olan tek araç, meşhur ve borsalarda işlem gören sanal para birimleri olarak görülmez. Piyasaya girmeyi düşünenler, adını duyurmak isteyen sanal para projeleri, yatırımcıların dikkatini çekebilmek adına ICO’ları tercih ederler.

ICO’nun açılımı Initial Offering’dir ve bir firmanın yatırım toplayabilmek adına kullandığı, sanal paralardan ayrı bir sistem de olma ihtimali vardır. ICO’lar yapısı nedeni ile SPK (Sermaye Piyasası Kurumu) tarafından denetime alınamazlar. Bu durum kötü niyetli birtakım organizasyonlar tarafından lanse de edilmektedir. Böyle zamanda yatırımcılar, değerlendirme yapmasını beklediği ICO’ya yatırım yaptığını sanırken yatırımdan bile olması mümkündür.

ICO yatırımcılığı yapmak çok fazla zordur ve SPK bu anlamda sanal para yatırımcılarına bazı uyarılar yaptı. Bitcoin ile diğer güvenli sanal paraların artışını kaçıranlar, birden ICO’lara yatırım yapması halinde milyarlarca dolar kayıp yaşayabilirler.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir