1. Anasayfa
  2. Haberler

Rtük’ün Aldığı Karar Netflix’i Direkt Etkiliyor

Rtük’ün Aldığı Karar Netflix’i Direkt Etkiliyor
0

RTÜK yani Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun dün (25 Eylül) yaptığı toplantı ile Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik kanununu, oy çokluğu ile kabul edildi.

Mart 2018 tarihinde konuşulmaya başlayan bu yasa tasarısı, internetten dizi, film vb. yayın yapan şirketleri doğrudan etkiliyor. 25 Eylül’de RTÜK’ün olağan toplantısında oy birliği ile kabul edilen ‘’Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik’’ tasarısı kabul edildi ve birkaç hafta içinde yürürlüğe girecek.

Çıkarılan Yönetmelik Ne Anlam İfade Ediyor?

Peki bu yönetmeliği bu kadar önemli kılan şey nedir? RTÜK, çıkartmış olduğu bu yönetmelik ile birlikte, internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve diğer kuruluşlar üzerinde doğrudan olarak söz hakkına sahip olacak.

24 maddeden oluşan yönetmelikle birlikte RTÜK’ün yetkileri arttırıldı. RTÜK yetkilileri tarafından internet ortamından yapılan yayınların daha tehlikeli ve kontrol altında olması ifade edildi. Yönetmeliğin birkaç hafta içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir