1. Anasayfa
  2. İnternet

3D Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır

3D Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır
0

İnternet ortamında en çok yapılan ticari faaliyet olan alışveriş için güvenlik en öncelikli konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün internet ve mobil uygulama aracılığıyla, güvenli alışveriş hizmeti sunan siteler, müşterilerine çeşitli ödeme alternatifleri sunabilmektedirler. Bunları kısaca listelemek gerekirse;

  1. Adrese teslim aşamasında kapıda; nakit ya da kredi kartlı ödeme
  2. Firma banka hesabına havale
  3. Kredi kartlı ödeme

Son sırada belirtilen kartla ödeme yöntemi en sık kullanılan ödeme şeklidir. Satış sitesinin bankalarla olan anlaşması gereği, ürün ya da hizmet bedeli için tek ya da taksitli çekim işlemi uygulanabilir. Söz konusu kredi kartlı ödeme olduğunda, güvenlik konusu büyük önem taşır. Müşteri kart bilgilerinin yanlış kişilerin eline geçmemesi, kartın çalıntı ya da sahte olması gibi durumlarda anında önlem alınması imkanı, hem tüketici, hem satıcı hem de banka için büyük faydalar sağlar.

Bu amaçla oluşturulmuş 3D ödeme sistemi; satıcıyla banka arasında oluşturulmuş bir ortak protokolle hayata geçirilir. Bu sayede 3D li kredi kartlı ödeme işleminde, kullanıcın ekranında 3D için bir ara işlem ekranı açılır. Bu ekranda kart sahibinin kayıtlı telefonuna kısa mesaj olarak gönderilen özel bilgi ya da kodun girilmesi gerekmektedir. Bu kod girilmezse ya da yanlış bilgi girilirse, kredi kartından ödeme işlemi tamamlanmaz. Bu sayede; çalıntı kartla ya da kredi kartı sahibinin bilgisi dışında gerçekleşecek bir işlemin önüne geçilmiş olunur.

3D ödeme sisteminin taraflara sunduğu güvenlik avantajlarını sıralamak gerekirse;

  • Satış yapan mağaza, işlemin gerçek kart sahibi tarafından yapıldığını garantilemiş olur.
  • Mağaza herhangi bir tahsilat itirazında işlem kaydını sunarak kendileri tarafından yanlış bir işlem yapılmadığını kolaylıkla ispatlayabilir.
  • Tüketici, kartının kayıp ya da çalınmış olması durumunda, kartıyla internetten bir işlem yapılmasının önüne geçilmiş olur.
  • Kart sahibi dışında; aile üyesi dahi olsa, 3D sistemiyle kart sahibi bilgisi dışında bir işlem yapılamaz.
  • Kart sahibinin 3D sisteminden faydalanması için ek bir işlem yapması gerekmez. 3D opsiyonu, ödeme işlemi aşamasında karşısına çıkar.

• Alışveriş sitesi, geçerli bir güvenlik yazılımına sahip de olsa, son aşamada çift kontrol sağlanmış olur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir